Okey Taşlarının Dizilişi – Okey Deniz

Okey Taşlarının Dizilişi

Okey taşlarının dizilişi, okey taşlarını nasıl yerleştiririm? , okey oynarken hangi taşı nereye koyarım ? gibi sorularınızın yanıtını ise nasıl okey oynanır  yazımızın ikinci aşamasını sizlere bu yazımda anlatacam.

Okey taşları seri olarak  aynı renkten örnek bir renk seçelim sarı olsun 1 2 3 4 4 6 7 8 9 10 11 12 13 1 şeklinde tamamlandığında el açılabilir. biz örnek rengi sarı yaptık 4 adet rengimiz mevcuttur okeyde sarı, mavi, kırmızı, siyah renkli taşlardan oluşur her bir renkten ve her sayıdan 2 şer adet bulunur. 4 rengimiz ve aynı renkten 2 tane olduğuna göre her sayıdan 8 tane taşımız olmuş olur 13 sayı * 8 = 104 2 adet de sahte okeyimiz toplamda 106 taşımız bulunmaktadır. sahte okey ne işe yarar onu en son anlatacağım.
Sadece bukadarmı tabikide hayır!
aynı rakamdan ama farklı renkten olmak üzere 1 1 1 1 şeklindede taşlar dizip el açılabilir. taşların dağılımı ise her bir oyuncuya 14 taş dağıtan kişinin sağ tarafındakine ise 15 taş verilir ve her el açımında 15 taşı alan oyuncu dağıtım yapar böylece her oyuncu sırasıyla dağıtım yapmış olur. 15 taş verilme amacı ilk taşı atarak oyunu başlatması içindir. yani taşı attıktan sonra elinde 14 taş kalacaktır. şimdi elimizde 14 taşımız var ve bu taşları kurallara göre dizip elimizi açmamız gerekiyor. ne demiştik yukarda seride aynı renklerden, ve aynı rakamdan ama ayrı renklerden oluşan karışıkta olabilir tamamen seride olabilir tamamen aynı rakamlardan ve ayrı renklerden oluşan elde hazırlayabiliriz örnek ben bir el yapayım sizin için

5 5 5 5   2 3 4   11 11 11  8 9 10 11

olarak bir el hazırladım bu elle açabilirsiniz diğer oyunlarınızda şartlarımz şudur en az 3 erli olarak ellerinizi yapmanız şarttır. bide asıl can alıcı olaya geldik isminden aldığı gibi bide okey olayı vardır. taşları dağıtan şahıs dağıtmadan önce rastgele bir taş açar o taşın aynı renkten ama bir rakam üstü olan okeydir örnek ben dağıtıyorum rastgele bir taş açtım oda ne o bir mavi 9 bu taşı açtığımıza göre bilin bakalım okey taşımız hangisidir derken aklınızda mavi 10 un canlandığını gördüm tamda doğru şeyi canlandırdınız okeyimiz  mavi 10 dur. peki okey ne işimize yarar okeyde en önemli can alıcı şeyden bahsedioruz okey taşımızı elimizde istediğimiz yerde kullanabiliriz nereye koyarsak bize o koyduğumuz aradığımız yerdeki taşı temsil eder. yerine koyduğumuz taş geldiği zaman başka yerede koyabiliriz. ayrıca bütün taşları tamamladık elimizi açıcaz sadece elimizde yere koymak için okey kaldı ise okeyi el açarken yere braktıysak oyunda 2 kat puan düşülür. yani 2 kez el açmış oluruz. yukarda sahte okeyden bahsetmiştik sanırım bu sahte okey işte okey açtığımız mavi 10 u temsil eder her el değiştiği için okey neyse onun yerine kullanılır elimize mavi 10 lazim diyelim ama mavi 10 okey ee oda bize gelmemiş napcaz elimizde sahte okey varsa mavi 10 yerine onu koyacaz yoksa gelmesini beklicez 🙂 diyerek yazımı bitiriyorum bir sonraki konumuz olan ve okeyde kullanılan okeyde nasıl çifte gidilir konusunu anlatacam size kesinlikle okumanız gerekir zira okey kurallarından alternatif bir kuraldır diyerek yazımı bitiriyorum çat pat anlatabildiğimi düşünüyorum. 😀

OKEY SALONUNA GİRİŞ

Yazar : PuSaT

Okey Sitesi Yaptırmak isterseniz iletişim tel : 0545 553 40 85 Skype : ahmet.ulusoy1987 ekleyin bütün sorularınızı yanıtlayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir